Arborétum Mlyňany
 
"Je to tak trochu od ruky, zrovna tam, kde prestávajú slovenské kopce a začína tá veľká dunajská rovina. A na jednom z tých pekne zaoblených kopčekov je Mlyňanské arborétum, unikát republiky, miesto, na ktorom sa raz postavil človek a povedal, že tu od tej terasy až tam po ten les nesmie rásť žiadny iný strom ani ker či iná drevina, iba tie, ktoré nezhadzujú lístie a sú vždy zelené. Zo zvláštnej milosti Božej a z rovnako zvláštnej ľudskej šikovnosti sa to skutočne stalo, a tak vyrástol park akosi navzdory nášmu podnebiu, park večne zelený."
Karel Čapek : Obrázky z domova, 1954 

     Arborétum Mlyňany sa nachádza asi 35 km od obce Podhájska, v údolí rieky Žitavy, smerom k mestu Zlaté Moravce, medzi obcami Nová Vieska nad Žitavou a Tesárske Mlyňany. Založil ho v roku 1892 uhorský šľachtic dr. Štefan Ambrózy-Migazzi, ktorý sobášom s Antóniou Migazziovou získal mlyniansky veľkostatok, ku ktorému prikúpil dubovohrabový lesík vo Vieske nad Žitavou. V roku 1894 pod vedením staviteľa Guttmana bol dokončený kaštieľ. Pohnútkou pre výstavbu arboréta mu boli jeho časté návštevy a pobyty uprostred bohatej vegetácie južného Talianska. Hneď od samého začiatku sa na budovaní parku podieľal Josef Mišák, záhradnícky odborník pochádzajúci z Hořic v Čechách. Tento svoje odborné skúsenosti získal po cestách v zahraničí.

     Do 40 ha dubovohrabového lesíka postupne dosádzali dovážané dreviny získané od zahraničných škôlkárskych firiem v Nemecku, Francúzsku a Anglicku. Zvláštnu pozornosť venovali vždyzeleným a v zime zeleným rastlinám pochádzajúcim zo stredomorskej oblasti, východnej Ázie a Severnej Ameriky.
     V roku 1914 Ambrózy opustil Arborétum a prenechal ho na starosť J. Mišákovi. Sám sa usadil v Tane v Maďarsku. Napriek tomu, že sa s Mišákom na svojich cestách do Prahy stretával, do Mlynian sa už nikdy nevrátil. Zomrel v roku 1933, bez toho, že by bol mohol započaté dielo dokončiť.
     Po roku 1931 postupne preberal starostlivosť o objekt záhradník Jozef Richtár, svedomitý a oddaný žiak J. Mišáka. V decembri 1939 J. Mišák zomrel.
     Po vojne bolo Arborétum zoštátnené a v roku 1947 prešlo do údržby Povereníctva školstva a osvety. 30. mája 1951 vyhlásili objekt za prírodnú rezerváciu a od 1. januára 1953 prebrala Arborétum Slovenská akadémia vied, ktorá ho spravuje dodnes. V kaštieli v súčasnosti sídli Ústav dendrobiológie Slovenskej akadémie vied, ktorý rieši niektoré otázky týkajúce sa ekológie a životného prostredia.
     Arborétum ponúka na súčasnej rozlohe 67 ha viac ako 2 500 rôznych vzácnych drevín rozdelených do tematicky autonómnych celkov :
  • Ambrózyho park o rozlohe 40 ha
  • Severoamerická plocha o rozlohe 7,5 ha
  • Východoázijská plocha o rozlohe 14 ha
  • Kórejská plocha o rozlohe 5,5 ha
     Plocha celého objektu je najmä v starom Ambrózyho parku pretkávaná hustou sieťou chodníkov s možnosťou oddychu v príjemnom prostredí. Prehliadka celého objektu je rozvrhnutá na jednotlivé trasy tak, aby návštevník mohol vidieť najzaujímavejšie a najkrajšie miesta, a získal tak čo najviac poznatkov o hodnotách Arboréta. Každá trasa je vybavená informačnými prvkami najrôznejšieho charakteru. Hlavná trasa meria 4,5 km a vedie Ambrózyho parkom, Severoamerickou a Východoázijskou plochou až k východu. Kórejská plocha tvorí samostatný okruh.